P9M76A HP Sn1600q 2-Ports 32Gb/s FibreChannel HBA Network Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: P9M76A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 32GB/s
- Host Bus Adapter
- Sn1600q
- Dual-Port
- PCI-Express 3.0 x8
- Retail Part #: P9M76A
- Option Part #: P9M76-63001 , 868141-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HPE StoreFabric 32Gb Host Bus Adapters are designed to support ProLiant Servers with PCI-Express slots to connect to Hewlett Packard Enterprise Storage Arrays using the 32Gb/s Fibre Channel protocol.. This HBA is ideal for driving cost-effective & reliable.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Model: | Sn1600q |
| Twisted Pair Cable: | Multi-mode |
| Product Type: | Network Interface Card |
| Data Transfer Rate: | 32Gbit/s |
| Host Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Fibre Channel Ports: | 2 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 4.4 in |
| Width: | 6.6 in |
| Depth: | 0.5 in |
| Compatibility | ||
| N/A |